PKD czyli czym są kody Polskiej Klasyfikacji Działalności?

Zakładając własną działalność gospodarczą można napotkać na drodze wiele papierkowej roboty, o której wcześniej nie miało się nawet pojęcia. Jednym z takich dokumentów, który jest istotny dla prowadzenia własnej firmy jest kod PKD. Co to w ogóle jest i po co jest potrzebny? Czy każdy przedsiębiorca musi go posiadać i czy coś grozi za zlekceważenie tego kodu? 

Tik Tok, Marketing Internetowy

Kody Polskiej Klasyfikacji Działalności – czym są?

Kody PKD, czyli właśnie kody Polskiej Klasyfikacji Działalności zostały wprowadzone stosunkowo niedawno, bo w 2008 roku. Towarzyszyć mają one każdemu nowemu przedsiębiorcy, od momentu założenia działalności gospodarczej i przez cały okres jej trwania. Ich zadaniem jest dokładne określenie rodzaju prowadzonej działalności. 

Kto zobowiązany jest do posiadania kodu PKD?

Jak już zostało wspomniane, każdy nowy przedsiębiorca, który pojawi się na polskim rynku, koniecznie musi taki kod Polskiej Klasyfikacji Działalności posiadać. Mówiąc konkretniej, są to: 

  • osoby, które prowadzą jednoosobową działalność gospodarczą, wpisani do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej,
  • spółki osobowe,
  • spółki kapitałowe.

Jedynym odstępstwem od tej normy jest sytuacja, w której osoba prowadząca działalność gospodarczą nie przekracza w ciągu jednego roku finansowego dochodów w wysokości połowy minimalnej krajowej stawki brutto. Wtedy, ze względu na to, że taka osoba nie jest zobowiązana do rejestracji prowadzonej przez siebie działalności, kod PKD jej nie dotyczy.

Dlaczego kody PKD są ważne?

Dzięki temu, że nowo zaistniały przedsiębiorca na rynku zarejestruje swoją działalność i przypisze do niej odpowiedni kod, który sklasyfikuje tą działalność, może on wykonywać ją legalnie. Taki kod PKD służy do tego, aby w razie konieczności ułatwić przypisanie przywilejów, praw oraz zobowiązań danemu przedsiębiorcy (niektóre z kodów mają znaczenie podczas starania się o dofinansowanie). Jest to również potrzebna informacja dla urzędu statystycznego, który gromadzi wszelkie informacje na temat przedsiębiorstw oraz ich właścicieli. 

Tik Tok, Bąbelki, Szukaj, Znajdować

Co oznacza kod PKD?

Kod PKD, czy nawet jego rozwinięta nazwa w rzeczywistości niewiele mówi o tym, co on dokładnie oznacza. Składa się on zarówno z liter, jak i cyfr, a każdy znak posiada swoje znaczenie. Jak więc czytać kody Polskiej Klasyfikacji Działalności?

  • sekcja – wyróżnić można 21 różnych sekcji działalności, które oznaczone są jedną literą,
  • dział – składa się z dwóch cyfr i może określać jedną z 88 rodzajów działalności,
  • grupa – składa się z trzech cyfr i może dotyczyć jednej z 272 działalności,
  • klasa – określona działalność, jedna 615 rodzajów poprzez czterocyfrową liczbę,
  • podklasa – podklasa obejmuje 652 rodzaje działalności, a kod składa się z pięciu znaków.

Kiedy należy wybrać kod Polskiej Klasyfikacji Działalności?

Kod Polskiej Klasyfikacji Działalności należy wybrać już podczas rejestrowania działalności gospodarczej. Podaje się wtedy przynajmniej jeden kod PKD. Nie jest to jednak decyzja, która nie może ulec zmianie. W każdej chwili można zmienić rodzaj prowadzonej przez przedsiębiorstwo działalności.

Czy można wybrać więcej, niż jeden kod PKD?

Wielu nowych przedsiębiorców zastanawia się, czy można podać więcej, niż jeden kod PKD. Odpowiedź brzmi: tak. I często jest to konieczne. Rejestrując działalność należy podać przynajmniej jeden kod, jednak w wielu przypadkach od razu trzeba podać więcej kodów. Ma to na celu dokładne sprecyzowanie, czy, przedsiębiorstwo będzie się zajmować.

Problem z wyborem odpowiedniego kodu PKD

Wybór odpowiedniego kodu, który będzie odzwierciedlać faktyczną działalność firmy nie zawsze jest prostym zadaniem. Dlatego właśnie, w momencie, gdy ktoś nie jest pewien, który kod powinien wybrać można zgłosić taki problem do Urzędu Statystycznego w Łodzi, który pomoże przy wyborze.

Czy są jakieś konsekwencje za nie podanie kodu PKD?

Wiadomo już, że kody PKD odgrywają istotną rolę w prowadzeniu firmy, i że należy je posiadać. Jednak, co się stanie, gdy przedsiębiorca nie poda kodów PKD? Czy istnieją jakieś konsekwencje?

Nie podanie kodów PKD lub podanie błędnych kodów może skutkować karą grzywny, bądź ograniczenia wolności.

Powiązane posty