Lektura inwestora – ciekawe książki o inwestowaniu

Niezależnie od tego, czy jest się osobą doświadczoną, czy dopiero zaczyna się przygodę z inwestowaniem, z pewnością warto od czasu do czasu sięgnąć po lekturę,która pozwoli lepiej zrozumieć mechanizmy kierujące światem inwestycji. Jakie książki o inwestowaniu warto przeczytać?

Michał Szafrański, Finansowy Ninja

To pozycja nie tylko dla początkujących. W ciekawy sposób wyjaśnia podstawowe mechanizmy kierujące rynkiem finansowym. To książka, której celem jest uzupełnienie braków edukacji na temat finansów, której tak bardzo brakuje w polskich szkołach. Napisana w formie podręcznika, w przystępny sposób przeprowadza czytelnika przez kolejne działy. Mowa w niej zarówno o budżecie domowym, korzystaniu z produktów bankowych, jak i zarabianiu i inwestowaniu. Dla osób, które dopiero zaczynają dbać o swoje finansowe zabezpieczenie, książka ta z pewnością wyjaśni wiele kwestii. Nie wyczerpuje ona tematu, ale jest wspaniałą podstawą i solidną bazą wiedzy dla każdego.

William D. Danko, Thomas J. Stanley, Sekret Amerykańskich Milionerów

W jaki sposób zostać milionerem? Zachowywać się jak milioner! I nie chodzi tu o wydawanie ogromnych kwot na przyjemności. Autorzy tej książki postanowili sprawdzić, czym różnią się amerykańscy milionerzy od przeciętnie zarabiających obywateli. Dzięki tej książce można się dowiedzieć, co jest prawdziwym kluczem do sukcesu. Pozycja ta pokazuje zupełnie inny obraz bogactwa niż ten, do którego jesteśmy przyzwyczajeni. Okazuje się bowiem, że w całym tym byciem milionerem nie chodzi o zarabianie co miesiąc pokaźnych sum, a niewydawanie wszystkiego, co się ma na koncie. 

Scott Rieckens, Playing with Fire (Financial Independence Retire Early)

Autor książki opisuje, w jaki sposób on i żona, małżeństwo klasy średniej z Kalifornii przejrzeli na oczy i uświadomili sobie, jak ich konsumpcjonizm wpływa na sytuację finansową. Zainspirowani ruchem FIRE, postanowili stworzyć sobie poduszkę finansową tak dużą, by mogli przejść na wcześniejszą emeryturę i cieszyć się niezależnością finansową. Małżeństwo zdołało wyrwać się z błędnego koła wydawania pieniędzy dopiero wtedy, gdy uświadomili sobie, że nie przynosi im to szczęścia. Inne spojrzenie na wydawanie przyczyniło się w ich życiu do niesamowitych zmian. Historia ta skłania czytelnika do refleksji i weryfikacji, co oznaczają tak naprawdę dla nas pieniądze. Czy są źródłem szczęścia?

Edwin Lefèvre, Wspomnienie gracza giełdowego

Historia opisana w książce oparta jest na biografii Jesse’go Livermore’a, Gdy na początku XX wieku, mając zaledwie 15-lat, uciekł z domu, bo nie wyobrażał sobie siebie w roli farmera, nikt nie przypuszczał, że jego historia skończy się na giełdzie papierów wartościowych. Jest to historia mężczyzny, który parokrotnie zdobywał wielomilionową fortunę i równie szybko ją przegrywał. Warto zwrócić uwagę na to, że mężczyzna ten za każdym razem zarabiał, gdy jego otoczenie ogarniał kryzys. Swoją fortunę zdobył w czasie krachów w 1907 r. oraz w 1929 r.

Książka została napisana w przystępny sposób, a oprócz wciągającej fabuły, pomoże czytelnikowi zrozumieć, czym jest rozsądne zarządzanie ryzykiem. Zwraca ona również uwagę na emocje, jakie towarzyszą inwestowaniu i pokazuje, że spekulowanie nie idzie w parze z sukcesem.

Grzegorz Zalewski, Tomasz Zalaśkiewicz, Droga inwestora. Chciwość i strach na rynku finansowym

Emocje, chciwość i nieuzasadniony optymizm nie są dobrymi doradcami w czasie inwestowania. Książka Zalewskiego i Zalaśkiewicza to krótka pozycja, która jest ciekawą rozmową inwestora z psychologiem. Pierwszy ma za zadanie uświadomić inwestującym, jakie błędy czyhają na tych, którzy przede wszystkim polegają na emocjach. Drugi zaś w przystępny sposób tłumaczy mechanizmy kierujące procesami podejmowania decyzji. Z pewnością informacje zawarte w tej publikacji, pomogą zarówno tym, którzy stoją na początku swojej inwestycyjnej drogi, jak i tym bardziej zaawansowanym. 
Książki o inwestowaniu rozwijają niezależnie od tego, na jakim etapie lokowania pieniędzy jest czytelnik. Początkującym pozwalają one zrozumieć podstawowe pojęcia u mechanizmy kierujące“<a href” https://wctt.pl/gielda/gielda-papierow-wartosciowych/”>giełdą</a>, bardziej zaawansowanym jeszcze raz spojrzeć na swoje decyzje finansowe i poprawić ewentualne błędy.

Powiązane posty