Czynniki wpływające na rosnący kryzys gospodarczy
Nie da się ukryć, że ostatnie lata przyniosły niekorzystne zmiany dla funkcjonowania światowej gospodarki tworząc swoistą reakcję łańcuchową negatywnych w skutkach czynników. Rozmaite zakłócenia normatywnego funkcjonowania społeczeństwa spowodowane ogromnym konfliktem militarnym poprzedzonym wielomiesięczną pandemią rodzą w głowach zwykłych zjadaczy chleba czarne scenariusze na nadchodzące czasy. Nie da się ukryć, że światowa gospodarka znajduje się w trudnym czasie kryzysu i wiele sektorów życia ulega negatywnym przemianom wynikającym z krytycznej sytuacji ekonomicznej w perspektywie globalnej.
Pandemia koronawirusa COVID19
Chcąc nie chcąc, zalążkiem światowego kryzysu – w efekcie następstw – była globalna pandemia wywołana wirusem Sars-COV2 szerzej znanym jako COVID19. Koniec 2019 roku przyniósł pierwsze sygnały masowego skażenia wirusem w chińskim Wuhan, który bardzo szybko dotarł do Włoszech. Z początku “krótka” w przewidywaniach pandemia przerodziła się w prawie dwuletnie sparaliżowanie światowej gospodarki i jej poszczególnych sektorów. Wpływ pandemii na życie codzienne był widoczny niemal od razu i wcale nie chodzi o obowiązek noszenia maseczek czy regularnego mycia rąk. Bądź, co bądź takie zachowania powinny być stosowane nawet w przypadku sezonu grypowego – dla bezpieczeństwa całego społeczeństwa.
Skutkiem pandemii było jednak pełne sparaliżowanie miast, w tym małych biznesów takich jak sklepy, restauracje co wpłynęło negatywnie na funkcjonowanie małych przedsiębiorstw. Wszechobecny “lockdown” nie miał dużego wpływu na ogromne korporacje, które szybko zaadaptowały się w zdalnym trybie pracy, za to małe przedsiębiorstwa ucierpiały na tyle dotkliwie, że ogromny procent małych firm musiał po prostu wycofać się z prowadzenia działalności.
Pandemia koronawirusa wywołała również wielki kryzys eksportowy. Ograniczone dostawy towarów wywołały tragiczny w skutkach paraliż w łańcuchu dostaw, przez co ceny poszczególnych towarów importowanych drogą morską drastycznie wzrosły, co cięgiem odbiło się na portfelach całego społeczeństwa.
Agresja Rosji na Ukrainę
Gdy wydawało się, że pandemia była najgorszym możliwym scenariuszem, Wladimir Putin zdecydował się przeprowadzić inwazję na Ukrainę celem aneksji wschodnich terytoriów Ukrainy do Rosyjskiego imperium. Początkowy plan kilkudniowej inwazji przerodził się w zimną wojnę, w która zaangażowało się nie tylko wojsko ukraińskie i ludność cywilna, ale również zachodnia Europa i cała flanka NATO. Konflikt, który miał w planach rosyjskiego imperatora trwać zaledwie kilka dni przerodził się w zimną wojnę, która trwa już pół roku, a jej końca – nie widać.
Sankcje narzucone na Rosje wydają się być absolutnie słusznym rozwiązaniem, jednak Rosja nadal stanowi eksportera ogromnej ilości surowców takich jak gaz ziemny, ropa naftowa, lit oraz uran. Rosja, działając w rewanżu wstrzymała swoje dostawy dla zachodu, a zachód – realizując sankcję – przestał zasilać się rosyjskim gazem.
Kryzys energetyczny na świecie
Efektem sankcji, ceny na rynku paliw uległy niesamowitym wahaniom. Odcięcie importu gazu z Rosji wywołało poruszenie w zakresie energetyki w Europie. Mało tego, Unia Europejska realizując założenia mające na celu ochronę klimatu znacznie ograniczyła produkcję energii atomowej oraz wydobycie węgla, co przyczyniło się do horrendalnych wzrostów cen energii cieplnej i elektrycznej, co możemy zaobserwować na płaszczyźnie drastycznych wzrostów cen paliw i węgla nie tylko w Polsce, ale również na zachodzie Europy.
Nieunikniona recesja
Wymienione wyżej czynniki znacząco przyczyniły się do reakcji łańcuchowej wprowadzającej świat w globalny kryzys. Indeksy giełdowe jasno ukazują, że nadchodzi czas wielkiej recesji światowej gospodarki i próżno spodziewać się nagłej zmiany scenariusza. Najbliższe lata będą pełne niepokoju i rozmaitych wahań, które negatywnie odbiją się na portfelach “zwykłych Kowalskich”. Umiejętność zaadaptowania się w nowych warunkach będzie definiowała zupełnie nowe podejście do życia, a dotychczasowe schematy będą musiały siłą rzeczy ulec zatarciu na poczet nieuniknionych nadchodzących zmian społecznych.