Jakie jest 10 najbogatszych krajów świata?

Zapewne zastanawialiście się, jakie są najbogatsze państwa świata lub który kraj jest najbogatszy na świecie. Wiele osób uważa, że Chiny, Stany Zjednoczone czy nawet Rosja, ponieważ mają największe i najbardziej wpływowe gospodarki na świecie. Ale prawda jest taka, że istnieje kilka sposobów mierzenia bogactwa. Pod względem dochodów, tak, Stany Zjednoczone są największym krajem na świecie. Ale bogactwo nie jest mierzone w kategoriach całkowitych liczb i dochodów, ale w kategoriach PKB per capita.

Ale co to jest PKB?

PKB oznacza Produkt Krajowy Brutto. PKB to wartość wszystkich dóbr i usług wytworzonych przez dany kraj.

Następnie mamy PKB per capita, który uzyskuje się dzieląc tę wartość przez liczbę ludności danego kraju. W ten sposób można uzyskać średnią, jaka część PKB kraju przypada na każdego obywatela. PKB ma bezpośredni związek z poziomem życia i dobrobytu mieszkańców. Oczywiście dochody mogą być różne, ale wyższy PKB na mieszkańca oznacza zwykle lepszą jakość życia. Wiele z największych gospodarek świata nie znalazło się na liście, ponieważ są tam narody o mniejszej gęstości zaludnienia i wielkim bogactwie, co oznacza, że każdy obywatel otrzymuje większy procent PKB.

Jakie jest 10 najbogatszych krajów świata?

Podane dane pochodzą z Banku Światowego. Liczby w nawiasie to PKB per capita.

10. Brunei (65 867 dolarów amerykańskich)

Brunei jest państwem, które żyje z ropy naftowej, a mieszkańcy nie płacą żadnych podatków. Ponadto dzięki dochodom z energii rząd opłaca opiekę zdrowotną i edukację. Jeśli chcesz prowadzić biznes w Brunei dobrze jest wiedzieć, że stopy procentowe są również bardzo niskie. Oprócz dużych dochodów kraju z gazu ziemnego i ropy naftowej, utrzymuje się on również z dużych inwestycji dokonywanych przez inne kraje i firmy w Brunei.

9. Stany Zjednoczone Ameryki (66 282 dolarów amerykańskich)

Oprócz tego, że Stany Zjednoczone należą do największych gospodarek świata, są bogatym krajem pod względem bogactwa na jednego mieszkańca. Jest to największa gospodarka wolnorynkowa na świecie. Obecnie wiodącym sektorem jest technologia.

8. Norwegia (67 950 dolarów amerykańskich)

Kiedy myśli się o tym kraju, pierwsze co przychodzi do głowy to fakt, że jest on bogaty i to prawda, Norwegia jest jednym z najbogatszych krajów świata. I naprawdę nie trudno zrozumieć, dlaczego jest tak bogata. Norwegia posiada bogate zasoby wielu rzeczy, od ropy naftowej, przez gaz ziemny, po leśnictwo i energię wodną. Wiedzą, że niestety ropa nie będzie trwać wiecznie, więc już teraz prowadzą inwestycje, które mają zastąpić źródła dochodów kraju.

7. Zjednoczone Emiraty Arabskie (68 206 dolarów amerykańskich)

ZEA składają się z siedmiu emiratów. Najbardziej znane to Dubaj i Abu Dhabi. Ale są też Ajman, Fujairah, Ras al-Khaimah, Sarja i Umm al-Qaywayn.

Głównym dochodem emiratów jest ropa naftowa. Aby dać ci wyobrażenie o tym, ile pieniędzy zarabiają na tym surowcu, opieka zdrowotna, obrona i edukacja kraju są opłacane z nadmiaru pieniędzy wygenerowanych przez przemysł naftowy. Mieszkańcy ZEA nie płacą podatków. Nie jest to jednak ekonomiczne miejsce do życia. Co ciekawe, ZEA były jednym z najbiedniejszych krajów w regionie, dopóki nie znaleziono ropy w rejonie Abu Dhabi. Teraz jest to jeden z najbogatszych krajów świata.

6. Szwajcaria (72 979 dolarów amerykańskich)

Główne źródła dochodów Szwajcarii to turystyka i system finansowy. W rzeczywistości przez pewien czas uczyniły one Szwajcarię najbogatszym krajem świata. Potem nastała era technologii i informacji. Największe banki świata mają tu swoje biura, a szwajcarskie prawo bankowe ułatwia zachowanie tajemnicy i anonimowości. Ponadto Szwajcaria posiada bardzo zaawansowany system opieki społecznej, który można uznać za jeden z najlepszych na świecie.

5. Makau (88 901 USD)

To niewielkie azjatyckie państwo położone jest w południowych Chinach. Jego populacja wynosi nieco ponad pół miliona. Produkt krajowy brutto Makau pochodzi głównie z gier hazardowych i kasyn. Wiele zagranicznych firm decyduje się na uzyskanie licencji w tym kraju. Innym źródłem dochodów są tekstylia i obuwie, które stanowią 85% eksportu kraju.

4. Katar (101 026 dolarów amerykańskich)

Do niedawna ten kraj Zatoki Perskiej uważany był za najbogatsze państwo świata. Duża część bogactwa pochodzi z ropy naftowej, ale rządzący szejkowie wykorzystali te pieniądze, by zainwestować w sektor luksusowej turystyki. Gospodarka Kataru rozwija się bardzo szybko. Wynika to głównie z rosnących w ostatnich latach cen ropy naftowej. Oprócz ropy naftowej kraj ten eksportuje również gaz ziemny. Ponadto, próbując zdywersyfikować gospodarkę od zależności od zasobów naturalnych, Katar stara się rozwijać firmy technologiczne, które przyciągają inwestycje.

3. Irlandia (111 036 dolarów amerykańskich)

Ten europejski kraj w ostatnich dekadach odnotował znaczny wzrost gospodarczy. Haczyk tkwi w tym, że jego główne dochody pochodzą od firm mających siedziby w innych krajach, takich jak Facebook. To sprawia, że całkowita gospodarka nie jest do końca zrównoważona, więc PKB per capita może być nieco mylące w odniesieniu do bycia w gronie najbogatszych krajów świata.

2. Singapur (116 829 USD)

Ten kraj jest tak mały, że tak naprawdę to tylko stolica – Singapur. Mimo że jest to jeden z najgęściej zaludnionych krajów na naszej planecie, poziom życia jest bardzo wysoki. Wielkie bogactwo kraju pochodzi z produkcji, z której Singapur uczynił sztukę importowania towarów, ulepszania ich, a następnie eksportowania.

1. Luksemburg (121 358 dolarów amerykańskich)

Chociaż Luksemburg jest małym krajem i daleko mu do największych gospodarek świata, to prawda jest taka, że jest on znacznie większy niż Andora czy Monako, które znajdują się blisko w tej pierwszej dziesiątce. Kraj ten ma najniższe bezrobocie na świecie, a gospodarka kwitnie. Luksemburg posiada kilka gałęzi przemysłu, takich jak stal, guma i bankowość. Kraj jest mały, ale mówi się w nim trzema uznanymi językami: luksemburskim, niemieckim i francuskim.

Powiązane posty