Jak otworzyć konto bankowe?

Jak otworzyć konto bankowe?

Otworzenie własnego rachunku w banku jest czynnością bardzo prostą i nie wymaga ono większego wysiłku. Co rusz widzi się reklamy poszczególnych banków oferujące otwarcie konta bankowego na preferencyjnych warunkach – nierzadko w pełni za darmo, również w perspektywie kosztów prowadzenia rachunku bankowego. Do kont osobistych banki przypisują karty, będące środkiem płatniczym połączonym bezpośrednio z saldem dostępnym na rachunku. Po otwarciu konta użytkownicy maja możliwość otrzymania karty płatniczej. Do wyboru istnieją dwie opcje – karty debetowej oraz kredytowej, które choć wyglądają podobnie – działają na nieco innych zasadach. 
Przypisana do konta karta debetowa to nic innego jak środek płatniczy służący do płatności przy użyciu środków zgromadzonych na koncie przypisanym do karty. Nieco inaczej sytuacja ma się w przypadku karty kredytowej, która posiada określony z góry limit kredytowy będący swego rodzaju abonamentową pożyczką na poczet nieprzewidzianych wydatków.

Co jest potrzebne do założenia konta bankowego?

Aby założyć konto w banku wystarczy posiadać jedynie dowód osobisty i zamieszkanie na terenie kraju. W niektórych przypadkach, zamiast dowodu osobistego istnieje możliwość założenia konta na paszport. Sytuacja ma się odwrotnie z prawem jazdy – nie istnieje możliwość otwarcia rachunku w banku na podstawie tego dokumentu. Samo założenie konta nie wymaga żadnych dochodów – nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku otwierania konta z limitem kredytowym, jednak jest to dodatkowa usługa, która nie jest jakkolwiek związana z samym otwarciem konta w banku.

Założenie konta bankowego w placówce banku

Tradycyjnym sposobem na otwarcie konta w banku jest wizyta w placówce. Pracownicy banku z wielką chęcią doradzą, który rodzaj konta będzie najbardziej odpowiedni. Standardowe są oczywiście konta osobiste w walucie rodzimej, ale coraz częściej konta w polskich bankach mają możliwość wdrożenia opcji konta walutowego, które umożliwia korzystanie na jednym koncie z kilku walut. Jest to coraz popularniejsza opcja i wiele instytucji bankowych oferuje tę możliwość bez dodatkowych kosztów za samo jego otwarcie.

Założenie konta bankowego przez internet

Zdecydowanie najprostszą formą otwarcia nowego rachunku w banku jest opcja otwarcia konta bankowego przez internet. Aby w pełni przeprowadzić proces otwarcia konta wystarczy tak na prawdę urządzenie z wbudowaną kamerą oraz dowód osobisty. Na podstawie wyraźnego zdjęcia dowodu osobistego i wykonaniu kilku zdjęć (tzw. selfie), algorytm wbudowany w aplikacji automatycznie porównuje zdjęcie z dowodu ze zdjęciem twarzy i na tej podstawie dokonuje weryfikacji osobowej. W przypadku takiej opcji, wszelkie kwestie umowy są rozwiązywane w sposób elektroniczny. Poza weryfikacją fotograficzną użytkownik musi dokonać weryfikacji numeru telefonu przypisanego do konta, a w kolejnym kroku aktywować kartę przypisaną do konta (ta przychodzi już normalnie pocztą, o ile klient nie zdecyduje się na wirtualną kartę do płatności telefonem). Po jej aktywacji konto w pełni nadaje się do używania.

Alternatywną metodą weryfikacji internetowego wniosku jest umowa podpisana przez kuriera. W takim przypadku, najwcześniej następnego dnia po złożeniu wniosku kurier przyjeżdża do klienta z umową, a ten przy okazaniu dowodu osobistego sygnuje ją swoim osobistym podpisem.

Promocje bankowe za założenie konta

Nie da się ukryć, że banki skrupulatnie walczą o każdego klienta. Dziś, w poszczególnych bankach istnieje wiele form gratyfikacji nowego klienta w ramach podziękowania za otwarcie i aktywne używanie konta w banku. Oczywiście, wszelkie promocje są regulowane zasadami opisanymi w regulaminie promocji, jednak faktycznie – w niektórych bankach – za samo otwarcie konta można otrzymać nawet kilkaset złotych w ramach nagrody. Aby w pełni otrzymać nagrody za otwarcie konta klienci zmuszeni są aktywować kartę, wykonać kilka płatności o obrócić pewną kwotą na swoim rachunku. Jest to standardowa procedura promocyjna oferowana przez banki, która cieszy się dość sporym uznaniem konsumentów.

Powiązane posty