Numer konta bankowego to unikalny zestaw cyfr przypisany do właściciela konta podczas otwierania konta bankowego. Instytucje finansowe przypiszą takie numery do każdego posiadanego konta. Firmy i banki używają tych numerów do identyfikacji Twojego konta. Numeru rachunku bankowego nie należy mylić z numerem rozliczeniowym, który identyfikuje instytucję finansową. W tym artykule skupimy się na numerze konta bankowego.
Nr konta bankowego – najważniejsze informacje
Numer konta bankowego służy do zarządzania transakcjami do i z konta. Mówi bankowi, z którego konta wypłacić lub na które konto wpłacić sumę pieniędzy. Ten numer jest powszechnie używany do transakcji, takich jak uzgadnianie płatności za pomocą czeków, przelewów na konto, wpłat bezpośrednich i płatności bezpośrednich. Jeśli zdarzy ci się mieć fizyczne kontrole w domu, może to być najłatwiejsze miejsce do szukania numeru konta bankowego i numeru routingu. Co ważne, jest to jedyne miejsce, w którym nie znajdziesz kodu SWIFT. Z czekiem w ręku zazwyczaj znajdziesz swój dziewięciocyfrowy numer trasy w lewym dolnym rogu czeku. Po numerze rozliczeniowym zobaczysz numer swojego konta.
Co to jest międzynarodowy numer konta bankowego (IBAN)?
IBAN lub międzynarodowy numer konta bankowego to standardowy międzynarodowy system numeracji opracowany w celu identyfikacji zagranicznego konta bankowego. Liczba zaczyna się od dwucyfrowego kodu kraju, następnie dwóch cyfr, po których następuje kilka kolejnych znaków alfanumerycznych. Należy pamiętać, że numer IBAN nie zastępuje własnego numeru konta banku, ponieważ ma na celu jedynie dostarczenie dodatkowych informacji, które pomagają w identyfikacji płatności zagranicznych.
Jak działają międzynarodowe numery kont bankowych (IBAN)
Numer IBAN składa się z dwuliterowego kodu kraju, po którym następują dwie cyfry kontrolne i do trzydziestu pięciu znaków alfanumerycznych. Te znaki alfanumeryczne są znane jako podstawowy numer konta bankowego (BBAN). Do stowarzyszenia bankowego każdego kraju należy określenie, który BBAN wybierze jako standard dla rachunków bankowych w danym kraju. Numer IBAN będzie używany podczas wysyłania przelewów międzybankowych lub okablowania pieniędzy z jednego banku do drugiego, zwłaszcza przez granice międzynarodowe. W rejestrze krajów obecnie korzystających z systemu IBAN znajduje się kilka przykładów:
– Albania: AL47 2121 1009 0000 0002 3569 8741
– Cypr: CY 17 002 00128 0000001200527600
– Kuwejt: KW81CBKU0000000000001234560101
– Luksemburg: 28 001 LU 9400644750000
IBAN został stworzony po raz pierwszy w celu ułatwienia płatności elektronicznych między bankami w całej strefie euro.
Od tego czasu rozszerzył się na całym świecie, chociaż nie wszystkie banki i nie wszystkie regiony dołączyły do standardu i nadal może być konieczne poleganie na alternatywnym systemie, takim jak SWIFT. Kraje Ameryki Północnej, Australii i Azji nie używają numeru IBAN do krajowych przelewów pieniężnych i robią to tylko wtedy, gdy wysyłają płatność do kraju, który przyjął IBAN.
Wyciąg z konta bankowego
Niezależnie od tego, czy otrzymasz papierowy wyciąg z konta bankowego pocztą, czy otrzymasz wersje elektroniczne, możesz znaleźć wszystkie potrzebne numery kont. Dokładne umiejscowienie numeru konta będzie się różnić w zależności od banku. Ale zazwyczaj te ważne informacje znajdują się na górze.
Portal Bankowy
Portale bankowości internetowej mogą ułatwić życie na wiele sposobów. Obejmuje to sytuację, gdy musisz znaleźć numery swoich kont bankowych. Po prostu zaloguj się do portalu internetowego swojego banku. Gdy już tam wejdziesz, musisz poszperać, aby znaleźć numer konta. Różne banki umieszczają informacje w różnych miejscach. Ale w niektórych przypadkach numer konta będzie widoczny tuż przed nazwą konta. W innych przypadkach może być konieczne przejście do obszaru szczegółów konta.
Ochrona numerów kont przed oszustwami
Podobnie jak w przypadku haseł, numery kont są również bardzo narażone na oszustwa i kradzież tożsamości. Wyjaśnia, dlaczego seria irytujących pytań ogranicza rutynową zmianę numeru konta. Obecnie wprowadzane są dalsze modyfikacje, aby uczynić go jeszcze mniej podatnym na ataki hakerów. Na przykład menedżery haseł w połączeniu z systemem uwierzytelniania wieloskładnikowego utrudniają ominięcie funkcji bezpieczeństwa.