Wspólne konto bankowe – najważniejsze informacje

Wspólne konto bankowe to takie, które jest otwierane przez dwie lub więcej osób lub podmiotów. Na przykład ty i twój współmałżonek lub ty i twój partner. Wszystkie osoby lub podmioty wymienione na wspólnym rachunku bankowym mają uprawnienia do zarządzania nim, co obejmuje wszystko, od depozytów po wypłaty. Wspólne konto bankowe daje wszystkim wymienionym na koncie równy dostęp do pieniędzy, niezależnie od tego, kto zdeponował środki. To właśnie odróżnia rachunki wspólne od rachunków indywidualnych. Podczas gdy małżonkowie często decydują się na wspólne konto bankowe, to samo może dotyczyć między innymi partnerów biznesowych oraz rodziców i dzieci.

bank

Wspólne konto bankowe – najważniejsze informacje

Otwarcie wspólnego konta bankowego jest dobrym pomysłem, w tym między innymi:

– Jeśli dzielisz się obowiązkami finansowymi – takimi jak wydatki domowe – z partnerem

-Po ślubie

-Kiedy rodzice chcą monitorować wydatki swojego dziecka

– Kiedy dorosłe dzieci chcą pomóc starzejącemu się rodzicowi zarządzać swoimi pieniędzmi

– Gdy dwie lub więcej osób rozpoczyna wspólnie działalność gospodarczą

Podczas gdy indywidualne konto bankowe jest zawsze opcją, są chwile, kiedy wspólne konto ma więcej sensu.

Zalety otwarcia wspólnego konta bankowego z partnerem

Nie brakuje zalet otwarcia wspólnego konta bankowego z partnerem, partnerem biznesowym lub współmałżonkiem. Oto kilka z nich, które musisz wziąć pod uwagę:

Transparentność

– Dzięki wspólnemu kontu bankowemu istnieje pełna przejrzystość między wszystkimi właścicielami. Możesz zobaczyć, co robi twój partner, a on może zobaczyć, co robisz. Nie ma możliwości ukrycia czegokolwiek.

Szybkość

– Oddzielne konta bankowe mogą Cię ugrzęznąć, na przykład przy płaceniu wydatków domowych. Wspólne konto wniesie szybkość i efektywność do Twojego życia finansowego.

Wygoda

– Wygodniej jest mieć wspólne konto bankowe, ponieważ eliminuje to pytania dotyczące dostępnych środków i wydatków. Zapewnia również wygodę w zakresie zarządzania pieniędzmi i płacenia rachunków.

Równość

– Równość w twoim związku jest ważna. Wspólne konto bankowe to daje. To nie jest coś, co dostajesz z osobnym kontem.

Łatwiejsze płacenie rachunków

Podczas gdy wiele osób woli prowadzić oddzielne konta bankowe, połączenie ich w jedno znacznie ułatwia płacenie rachunków. Sposób, w jaki podchodzi się do płatności rachunków za pomocą indywidualnych kont, polega na tym, że jedna osoba jest odpowiedzialna za niektóre rachunki, takie jak kredyt hipoteczny lub czynsz, płatności za samochód itp., A druga osoba jest odpowiedzialna za inne rachunki, takie jak rachunki za media, artykuły spożywcze itp. Chociaż działa to w krótkim okresie, z czasem może być punktem spornym. I nie zapominajmy, że musisz podzielić się, kto płaci co w pierwszej kolejności. Dzięki wspólnemu kontu czekowemu wszystkie rachunki są opłacane z jednego konta. A ponieważ obaj posiadacze kont mają pełny dostęp do konta, każda osoba może to zrobić jednocześnie.

Jak zarządzać wspólnym kontem?

Nie ma dobrego ani złego sposobu zarządzania wspólnym kontem bankowym. Zależy to od wielu czynników, takich jak powód otwarcia i relacja z drugą osobą. Najlepszą rzeczą, jaką możesz zrobić, to wdrożyć plan działania, zanim Ty i Twój partner zaczniecie korzystać z konta.

Czy wspólne konto bankowe może wpłynąć na Twoją zdolność kredytową?

Ogólnie rzecz biorąc, wspólne konto bankowe nie powinno wpływać na raport kredytowy lub wynik inaczej niż zwykłe konto bankowe. Jeśli jednak otworzysz wspólne konto z kimś, kto ma słabą ocenę kredytową, może to być inna historia.

Jak działają kredyty w rachunku bieżącym na wspólnych kontach?

Ochrona przed debetem jest dostępna, ale skontaktuj się ze swoim bankiem, aby dowiedzieć się więcej o tej konfiguracji. Jeden lub obaj właściciele mogą być zmuszeni do wyrażenia zgody w zależności od rodzaju ochrony.

Ile osób może korzystać ze wspólnego konta?

Podczas gdy wspólne konto wymaga co najmniej dwóch osób, może być ich więcej. Skontaktuj się ze swoim bankiem, aby ustalić, czy istnieje limit liczby osób, które można wymienić na wspólnym koncie.

Powiązane posty