Czym jest refinansowanie kredytu hipotecznego?

Każdy z nas marzy o tym, aby posiadać własny dom lub własne mieszkanie. W tym wypadku chętnie korzystamy z kredytu hipotecznego. Zobowiązanie jest zaciągane na długie lata i pozwala spełnić pragnienia setek osób. Po pewnym czasie może się pojawić korzystniejsza oferta kredytowa. To oznacza, że możemy zdecydować się na refinansowanie kredytu hipotecznego. Na czym polega to działanie? Co warto wiedzieć o refinansowaniu kredytu hipotecznego? Jak przystąpić do tej czynności?

Refinansowanie kredytu hipotecznego

Ciekawe informacje na temat kredytów i pożyczek znajdziemy na stronie https://wctt.pl/kredyty-i-pozyczki/Dzięki temu łatwiej będzie nam podjąć decyzję o zaciągnięciu zobowiązania. Na czym dokładnie polega refinansowanie kredytu hipotecznego? Najprościej rzecz ujmując, jest to przeniesienie kredytu do innego banku. Nowy bank spłaca nasze dotychczasowe zadłużenie i nabywa objętą zobowiązaniem wierzytelność. W efekcie spłacamy początkowo zaciągnięty kredyt ze środków, jakie pozyskaliśmy z nowego banku.

Takie rozwiązanie jest dobre dla osób, które zawarły umowę z bankiem na niekorzystnych warunkach. Niekiedy zdarza się, że z pozoru atrakcyjna oferta jest dla nas niezwykle kosztowna. To z kolei obciąża nasz budżet i nie pozwala spać spokojnie. 

Najważniejsze zalety

Z  pewnością kredyt hipoteczny daje nam możliwość zakupu własnego domu lub mieszkania. Bez tych pieniędzy mało kto może sobie pozwolić na zakup nieruchomości z własnego budżetu. Czy refinansowanie kredytu hipotecznego jest dobrym wyborem? Przeniesienie kredytu do innego banku może dawać wiele korzyści. Wiąże się z tym, że obniżamy comiesięczną ratę za  kredyt. Dzięki temu obniżony jest także  całkowity koszt kredytu, co generuje oszczędności. 
Wiesz już, że możesz skorzystać z rozwiązania, jakim jest refinansowanie kredytu hipotecznego. Czy jednak takie wyjście zawsze jest opłacalne?

Każdy klient może spróbować porozumieć się z bankiem pierwotnym. Jednakże rzadko udaje się wynegocjować odpowiednie warunki. Jeśli nam się to nie uda, warto rozważyć refinansowanie naszego kredytu. Kiedy klienci decydują się na ten krok? Przeniesienie kredytu hipotecznego do innego banku jest wybierane w wielu sytuacjach. Zazwyczaj korzystają z niego osoby, które mają kilka zobowiązań w banku lub niekorzystne warunki spłaty. Jeżeli nie do końca jesteśmy zadowoleni z obsługi w danym banku lub chcemy wcześniej spłacić zobowiązanie, refinansowanie może dać pożądane efekty. 

Kiedy można skorzystać z refinansowania?

Co ciekawe, refinansowanie kredytu hipotecznego jest możliwe praktycznie w każdym czasie i w każdym przypadku. Nie ma tutaj znaczenia wybrany pierwotnie bank. Trzeba pamiętać o tym, że nie zawsze taka opcja jest opłacalna. Doradcy polecają refinansowanie wtedy, gdy znajdziemy ofertę z niższą roczną stopą oprocentowania. A co z wkładem własnym? W tej sytuacji wkładem własnym jest różnica między wartością nieruchomości a saldem zadłużenia. To wskazuje, że w przypadku podjęcia refinansowania, wkład własny nie ma znaczenia. Przeniesienie kredytu do innego banku nie zmienia także sposobu zabezpieczenia (w formie domu lub mieszkania). 

Co nam się przyda do refinansowania kredytu hipotecznego?

Warto zauważyć, że takie działanie nie jest skomplikowane. Przed wyborem odpowiedniej oferty, trzeba porównać kilka propozycji. Możemy także skorzystać z pomocy eksperta kredytowego. Oczywiście niezbędne są odpowiednie dokumenty. Wymogi w tej kwestii mogą zależeć od danej instytucji finansowej. Bank może od nas oczekiwać przedstawienia:

  • Umowy kredytowej
  • Wypisu z księgi wieczystej
  • Zaświadczenia o wysokości zadłużenia
  • Wyceny nieruchomości
  • Dokumentów związanych z naszą sytuacją finansową

Refinansowanie kredytu hipotecznego wiąże się także z wydatkami, o czym nie możemy zapominać. Takie rozwiązanie jest szansą na poprawę budżetu domowego, przy czym najważniejsze jest dobranie niższych kosztów nowego zobowiązania. Wszelkie wątpliwości rozwieje doradca finansowy, który posiada wiedzę i doświadczenie w tym zakresie. 

 

Powiązane posty