Raty kredytu – najważniejsze informacje

Pożyczki ratalne – znane również jako kredyt ratalny – to zamknięte konta kredytowe, które spłacasz przez określony czas. Mogą, ale nie muszą, zawierać odsetki. Kiedy zaciągasz pożyczkę ratalną, natychmiast otrzymujesz pieniądze, które pożyczasz lub przedmiot, który kupujesz. Spłacasz go – czasami z odsetkami – w regularnie zaplanowanych płatnościach, znanych jako raty. Zazwyczaj jesteś winien tę samą kwotę na każdą ratę przez określoną liczbę tygodni, miesięcy lub lat. Gdy pożyczka zostanie spłacona w całości, konto zostaje zamknięte na stałe. Alternatywą dla kredytu ratalnego jest odnawialny rachunek kredytowy, podobnie jak karta kredytowa. W przeciwieństwie do kredytu ratalnego, kredyt odnawialny jest otwarty. Oznacza to, że można go używać i spłacać wielokrotnie, dopóki konto pozostaje otwarte i ma dobrą opinię.

rata kredytu

Raty kredytu – najważniejsze informacje

Pożyczka ratalna – i sposób, w jaki z niej korzystasz – może mieć wpływ na twoje wyniki kredytowe. I wiecie co? Twoje wyniki kredytowe mogą również mieć wpływ na pożyczkę ratalną. Kredytodawcy biorą pod uwagę twoje wyniki przy podejmowaniu decyzji, czy zaoferować ci pożyczkę. Twoja ocena kredytowa może również wpływać na stopy procentowe i warunki, które są oferowane. Jeśli chodzi o to, jak pożyczka ratalna może wpłynąć na wyniki kredytowe, może być trudna do przewidzenia. Pożyczka ratalna może być opcją w wielu różnych sytuacjach – od dokonania dużego zakupu po konsolidację zadłużenia. A jeśli możesz dokonać płatności na czas i spłacić pożyczkę zgodnie z ustaleniami – a twoje konto zostanie zgłoszone do biur kredytowych – może to mieć dodatkową premię w postaci poprawy wyniku kredytowego. Jeśli pożyczka ratalna, o której myślisz, ubiega się o odsetki, pamiętaj: przy dobrym kredycie możesz otrzymać niższe oprocentowanie. 

Jak działają pożyczki ratalne

Pożyczka ratalna to zryczałtowana suma pieniędzy, którą pożyczasz i spłacasz w płatnościach – lub ratach – przez pewien okres czasu, zwykle miesiące lub lata. Pożyczki ratalne mogą być zabezpieczone zabezpieczeniem, jak samochód, lub niezabezpieczone. Pożyczki ratalne działają inaczej niż kredyt odnawialny – który otrzymujesz za pomocą karty kredytowej lub linii kredytowej Home Equity – ponieważ pożyczasz środki naraz. Nie możesz uzyskać więcej pieniędzy bez ubiegania się o nową pożyczkę. Pożyczki osobiste to pożyczki ratalne. W obu przypadkach dostajesz kawałek gotówki na raz, a następnie spłacasz ją przez kilka miesięcy lub lat. Pożyczki osobiste to tylko jeden z rodzajów pożyczek ratalnych. Inne obejmują kredyty samochodowe, kredyty studenckie i kredyty hipoteczne.

Jak uzyskać pożyczkę ratalną

– Porównywanie. Kredytodawcy używają różnych metod oceny wniosku o pożyczkę i przypisywania stawki, więc opłaca się porównywać pożyczki ratalne od wielu pożyczkodawców. Rozważ również inne formy finansowania, takie jak niskooprocentowane karty kredytowe lub linie kredytowe, szczególnie w przypadku dużych wydatków.

– Wstępna kwalifikacja. Uzyskanie wstępnej kwalifikacji do pożyczki osobistej lub wstępnie zatwierdzonej do kredytu hipotecznego pozwala zobaczyć potencjalne kwoty, stawki i płatności pożyczki bez wpływu na ocenę kredytową. Następnie możesz ocenić, w jaki sposób płatności wpływają na Twój budżet.

– Ulepsz swoją aplikację. Zanim złożysz wniosek, rozważ pożyczkę wspólną lub podpisaną wspólnie lub zabezpiecz niezabezpieczoną pożyczkę z zabezpieczeniem. Opcje te mogą pomóc Ci zakwalifikować się lub uzyskać niższą stawkę lub wyższą kwotę pożyczki. Wiedz tylko, że istnieją konsekwencje, jeśli nie jesteś w stanie spłacić pożyczki: twój współsygnatariusz będzie na haku lub zabezpieczenie może zostać podjęte.

– Zastosowanie. Pożyczki ratalne oferowane są w bankach, SKOK-ach oraz pożyczkodawcach internetowych. Czas wymagany do złożenia wniosku różni się w zależności od rodzaju pożyczki i pożyczkodawcy.

Niektórzy kredytodawcy mają niższe wymagania dotyczące zdolności kredytowej i biorą pod uwagę inne informacje, takie jak transakcje na koncie bankowym, zatrudnienie, edukacja i istniejące długi. Unie kredytowe i kredytodawcy internetowi mogą współpracować ze złymi kredytobiorcami kredytowymi, podczas gdy banki zwykle wymagają dobrego lub doskonałego kredytu. 

Powiązane posty