Wcześniejsza spłata kredytu – najważniejsze informacje

Jeśli chodzi o spłatę długu, być może słyszałeś, że spłata salda tak szybko, jak to możliwe, może pomóc Ci zaoszczędzić pieniądze na dłuższą metę. I tak jest często. Jeśli na przykład spłacisz saldo karty kredytowej w całości, zaoszczędzisz na opłatach odsetkowych. Ogólnie rzecz biorąc, im dłużej utkniesz spłacając pożyczkę lub inny dług, tym więcej zapłacisz w odsetkach przez cały okres trwania pożyczki.

bank

Wcześniejsza spłata kredytu – najważniejsze informacje

Możliwe jest wcześniejsze spłacenie pożyczki osobistej, ale możesz nie chcieć. Dokonywanie dodatkowej płatności co miesiąc lub wkładanie części lub całości gotówki na pożyczki może pomóc w skróceniu okresu spłaty o kilka miesięcy. Jednak niektórzy pożyczkodawcy mogą pobierać opłatę karną za przedpłatę za wcześniejszą spłatę pożyczki. Kara za przedpłatę może być obliczana jako procent salda pożyczki lub jako kwota, która odzwierciedla, ile pożyczkodawca straciłby na odsetkach, jeśli spłacisz saldo przed końcem okresu pożyczki. Metoda obliczania będzie się różnić w zależności od pożyczkodawcy, ale wszelkie kary za przedpłatę zostaną określone w umowie pożyczki. 

W jaki sposób wcześniejsza spłata pożyczki osobistej wpływa na twoją zdolność kredytową?

Kiedy spłacasz saldo karty kredytowej, obniżasz kwotę zadłużenia karty kredytowej, którą masz w stosunku do całkowitego limitu kredytowego. Oznacza to, że wskaźnik wykorzystania, który stanowi 30% Twojej zdolności kredytowej, jest obniżony i może pomóc Ci nieco zwiększyć swoją zdolność kredytową. Czy to samo nie powinno być prawdą przy spłacie pożyczki osobistej? Jeśli spłacisz pożyczkę osobistą wcześniej niż okres kredytowania, raport kredytowy będzie odzwierciedlał krótszy okres życia konta. Twoja historia kredytowa stanowi 15% Twojego wyniku FICO i jest obliczana jako średni wiek wszystkich Twoich kont. Ogólnie rzecz biorąc, im dłuższa historia kredytowa, tym lepsza będzie Twoja ocena kredytowa. Dlatego, jeśli spłacisz pożyczkę osobistą wcześniej, możesz obniżyć średnią długość historii kredytowej i ocenę kredytową.  Posiadanie niskiej oceny kredytowej może postawić Cię w niekorzystnej sytuacji, utrudniając zdobycie mieszkania, dobrych produktów finansowych, a nawet pracy. Jednak praktykowanie dobrych nawyków finansowych, takich jak dokonywanie spójnych, terminowych płatności i unikanie ubiegania się o zbyt wiele nowych linii kredytowych w tym samym czasie, może pomóc w zwiększeniu wyniku.

Najważniejsze kwestie

Pożyczki osobiste mogą być wygodnym i niedrogim sposobem na pokrycie dużego wydatku i poprawę historii kredytowej, gdy są używane w sposób odpowiedzialny. Ale podobnie jak w przypadku każdego narzędzia finansowego, powinieneś dokładnie rozważyć, czy twoje okoliczności pozwolą ci uzyskać jak największe korzyści z pożyczki osobistej. Wcześniejsza spłata pożyczki może postawić Cię w sytuacji, w której musisz zapłacić karę przedpłaty, potencjalnie cofając wszelkie pieniądze, które zaoszczędzisz na odsetkach, a także może to wpłynąć na Twoją historię kredytową. Jeśli uważasz, że istnieje możliwość, że będziesz chciał spłacić pożyczkę wcześniej niż wymagają tego warunki, powinieneś rozważyć złożenie wniosku do pożyczkodawcy, który nie będzie pobierał kary za przedpłatę. Zawsze wykonuj swoje badania i przeczytaj warunki przed zarejestrowaniem się w nowym produkcie finansowym, abyś jasno zrozumiał, czego się spodziewać. 

Czy powinieneś wcześniej spłacać kredyt mieszkaniowy?

To, czy spłacić kredyt hipoteczny wcześniej, powinno zależeć od kary przedpłaty naliczonej przez bank. Jeśli opłata za przedpłatę jest wystarczająco niska, możesz wyjść naprzód z odsetkami zaoszczędzonymi, spłacając pożyczkę wcześniej. Z drugiej strony, jeśli opłata za przedpłatę jest wyższa niż oszczędności odsetkowe, lepiej nie spłacać kredytu hipotecznego wcześniej. Przedpłatą pożyczki możesz zaoszczędzić na odsetkach, a także zwolnić pieniądze w swoim budżecie, ponieważ nie musisz się martwić o spłatę pożyczki.

Co to jest kara za wcześniejszą spłatę przy sprzedaży nieruchomości?

Decydując się na sprzedaż nieruchomości w okresie blokady, bank musiałby ponieść stratę na hipotece pod względem marż odsetkowych – nie będąc w stanie spłacić kosztów odsetkowych związanych z pożyczeniem tych środków z innego miejsca, aby pożyczyć je jako kredyt hipoteczny. W celu odzyskania zysków odsetkowych, które bank osiągnąłby w okresie blokady.

Powiązane posty