PKP zarządza ponad 100 000 polskich nieruchomości. Wśród nich jest wiele jednostek mieszkalnych, nie wszystkie są zajęte. Są one regularnie sprzedawane. Warto śledzić te zapowiedzi, gdyż wśród obiektów poddawanych gruntownym remontom do podupadłych domków znajdują się również atrakcyjne mieszkania w najlepszych lokalizacjach miejskich. Domki PKP to gratka dla tych, którzy lubią się targować. Ponieważ tutaj oferty mogą się różnić, a oferty to prawdziwa mieszanka atrakcyjnych mieszkań i mieszkań, w których ledwo śmiałbyś mieszkać. Chociaż ten ostatni może być również strzałem w dziesiątkę dla prawdziwych koneserów. Między innymi ze względu na wyjątkowo niską cenę oraz korzystną lokalizację nieruchomości. Warto pamiętać, że większość obiektów PKP znajduje się w pobliżu strefy kolejowej, co w przypadku niektórych miejscowości może oznaczać położenie w centralnej, dobrze skomunikowanej części miasta.
Wady i zalety lokali od PKP
Zacznijmy od tego, czy warto zainteresować się tego typu inwestycją. Odpowiedź zwykle brzmi tak. Najlepiej jednak dokładnie przeanalizować każdą ofertę, równoważąc szacunkowe zyski i wydatki związane z zakupem nieruchomości od PKP. Tak się składa, że taka nieruchomość może być o 20% tańsza niż zwykłe kupowanie jej na rynku wtórnym. Często jednak ponoszone są dodatkowe koszty, takie jak te związane z remontem mieszkania. Domy należące do PKP zazwyczaj nie mają wysokiego standardu i często wymagają gruntownego remontu. Z drugiej strony większość z nich znajduje się w pobliżu dworca kolejowego (bądź dawnego dworca), więc nie ma wątpliwości, że zaletą jest atrakcyjna lokalizacja – nawet jeśli nie w centrum danej miejscowości, to w połączeniu z miasto Bardzo dobre centrum regionalne lub większe miasto. Więc nawet znalezienie potencjalnych najemców nie stanowi problemu, co z kolei zwiększa szanse, że nakłady finansowe szybko się zwrócą. Oceniając opłacalność inwestowania w nieruchomości mieszkaniowe od PKP, warto również mieć na uwadze, że skoro Polskie Koleje Państwowe są spółką skarbową, która nie jest płatnikiem VAT, sprzedaż i zakup takich nieruchomości również jest obecnie zwolniona z tego ograniczenia .
Warunki jakie należy spełnić
Prawo do zakupu mieszkania po obniżonej cenie przysługuje najemcy należącemu do domu PKP, a po śmierci najemcy: małżonkowi, zstępnym, starszym, rodzeństwu, przybranym lub adopcyjnym rodzicom oraz faktycznemu lokatorowi z lokatorem. Osoba uprawniona do jego zakupu może wskazać na piśmie najbliższą osobę, z którą mieszka na stałe – może kupić mieszkanie na korzystnych warunkach. Powiadomienie musi mieć formę pisemną. Mieszkańcy niektórych lokali, którzy nie spełniają powyższych kryteriów, również mogą kupować mieszkania, ale nie będzie zniżek. Rabat na zakup uzależniony jest od kilku czynników – w zależności od charakteru i godzin pracy najemcy, a także jego sytuacji majątkowej i rodzinnej. Jeżeli posiadaczem prawa jest emeryt lub wdowa po posiadaczu, zniżka wynosi 95%, a pozostała część może być spłacana również w ratach (do 10 lat należność zabezpieczona jest hipoteką). Jednak zapłacenie pełnej kwoty za jednym razem może uzyskać kolejne 25% zniżki.
Grunty od PKP
Obecnie grunty PKP są bardziej w centrum uwagi niż istniejące mieszkania na sprzedaż. Spółka kolejowa posiada około 100 000 hektarów ziemi i jest jednym z największych „właścicieli” w kraju. Warto jednak pamiętać, że jest to aż 80%. Obszary te nie mogą być przemieszczane, ponieważ znajdują się pod linią kolejową lub są niezbędne dla ruchu kolejowego. Są to więc obszary pod taborem lub stacjami kolejowymi. Tylko około 100.000 hektarów nadaje się do użytku komercyjnego. Pomysł wykorzystania części gruntów pod tanie mieszkania pojawił się w kręgach władzy kilka lat temu. Jak powiedział Jarosław Kaczyński w niedawnym wywiadzie dla tygodnika „Sieci”, opór stawiany przez agencje zarządzające tymi serwisami przed przeniesieniem ich do programu Mieszkanie+ był dla niego „niezrozumiały”. – Koleje są entuzjastycznie nastawione, gdy myślą, że będą na nich budować i zarabiać pieniądze.