Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie?

Wątpliwe zaliczki, błędy w umowach najmu mieszkań, niejasności we wszystkich istotnych kwestiach – to tylko niektóre z problemów, z którymi możesz się spotkać. Jak bezpiecznie wynająć mieszkanie i jak uchronić się przed potencjalnymi oszustwami? W naszym poradniku opisujemy, o czym powinien pamiętać każdy najemca. Po kilkugodzinnych poszukiwaniach w końcu znalazłam idealną ofertę, czy wynajmujący chce Ci ją wynająć? Z czego się cieszyć! Jest jednak kilka ważnych rzeczy, które należy wziąć pod uwagę przy wynajmie przed przejściem przez inspekcję. Nasze porady pomogą Ci podjąć właściwą decyzję, chronić swoje prawa i uniknąć przyszłych problemów.

Umowa najmu mieszkania – podstawowe elementy

Przepisy obowiązującego prawa najmu wskazują 3 istotne elementy umowy najmu essentialia negotii. Są to strony umowy, przedmiot umowy oraz najem. Jeśli te elementy nie są zawarte w umowie, nie mogą być nazwane jako takie. Nie oznacza to jednak, że są to jedyne elementy, które powinny znaleźć się w umowie najmu. Istnieje wiele innych czynników, które wpływają na jasność wzajemnych zobowiązań. Należą do nich przede wszystkim okres najmu, okres wypowiedzenia oraz kaucja pobierana przez wynajmującego. Kodeks cywilny określa ogólne warunki, takie jak wypowiedzenie, które dotyczą sytuacji nieobjętych umową. Przepisy pozwalają jednak na ustalenie tych warunków obu stronom, ale muszą one być wyraźnie określone w treści umowy. W przypadku ich braku zastosowanie mają przepisy Kodeksu Cywilnego. Można również skorzystać ze specjalnego formularza – Tymczasowego Najmu, który został wprowadzony w 2009 roku, aby skuteczniej chronić prawa właścicieli.

Najem okazjonalny – co to jest?

Leasing okazjonalny to rozwiązanie, które zapewnia wynajmującym ochronę prawną na wypadek nieuczciwości najemcy. Czy ta forma wynajmu mieszkania jest również dobra dla osób, które chcą zamieszkać w wynajętym mieszkaniu? Właściciele mogą czuć się bezradni, gdy najemca nie płaci czynszu po podpisaniu umowy najmu na czas określony i nie chce opuścić mieszkania. Z drugiej strony umowa najmu okazjonalnego daje mu skuteczne narzędzie do egzekwowania swoich praw. Ponadto, omawiając kwestię „najmu tymczasowego a zwykłego”, należy zauważyć, że konkretny model leasingu, który nas interesuje, wiąże się z wieloma wymogami formalnymi. Z tego powodu niektórzy właściciele mieszkań mogą nadal preferować podpisanie normalnej umowy najmu. Umowa gwarantuje, że najemcy są zobowiązani do płacenia tylko określonej kwoty czynszu i płacenia niezależnie od wynajmującego – czyli rachunków za media. Daje też najemcom poczucie bezpieczeństwa – wynajmujący mogą rozwiązać umowę tylko w nielicznych przypadkach określonych przez prawodawcę.

Wynajem nieruchomości przez biuro

Do tego wszystkiego potrzebujesz czasu, cierpliwości i wiedzy o tym, jak sporządzić odpowiednią umowę. Jeśli mamy kilka mieszkań gotowych do wynajęcia, łatwo się pomylić co do tego, kto i jaki rodzaj mieszkania do wynajęcia. Tutaj przydają się pośrednicy w obrocie nieruchomościami. Jakie są korzyści z wynajmu przez właściciela za pośrednictwem agenta? Pierwszym argumentem przemawiającym za zatrudnieniem agenta jest czas. Zainteresowani dzwonią, piszą e-maile lub komunikują się za pomocą wiadomości błyskawicznych przez cały dzień. Każda rozmowa powinna zająć przynajmniej kilka minut. Ponadto każdorazowe zwiedzanie apartamentu zajmuje około pół godziny. Trzeba też liczyć się z tym, że nie zawsze ktoś przyjdzie na randkę. Trudno znaleźć na to wszystko czas, gdy pracujemy w sposób profesjonalny. Brokerzy usuną wszystkie powyższe z naszych umysłów. Ponadto, jeśli damy mu klucze do mieszkania, dołoży wszelkich starań, aby go pokazać i odpowiedzieć na pytania. Co więcej, wiele agencji może nawet zorganizować ekipy sprzątające, aby dokładnie przygotować domy dla nowych lokatorów. Biuro oferuje tylko sprawdzone mieszkania. Pośrednik weryfikuje nie tylko stan prawny domu, ale również stan techniczny, otoczenie oraz ilość mediów. Dlatego możemy być pewni, że nikt nas nie oszuka. Agent zapewnia również, że umowa jest dobrze sporządzona i nie zawiera niedozwolonych klauzul. Najemca ma prawo przed podpisaniem umowy poprosić pośrednika o przedstawienie kopii dokumentów, które otrzymał od wynajmującego.

Powiązane posty