Leasing nieruchomości

Leasing to kolejny sposób na zakup nieruchomości, gdy firma nie posiada własnych środków finansowych. To także alternatywa dla kredytu konsumenckiego.

Dzierżawa nieruchomości i hipoteka? Czym się różnią?

Zaletą leasingu nieruchomości w porównaniu do kredytów hipotecznych jest to, że pierwsza opcja jest mniej czasochłonna, zajmuje mniej czasu na przygotowanie, a cała procedura jest tańsza. Trzeba też nadmienić, że zdecydowanie lepiej jest też, jeśli chodzi o kwestie podatkowe. Leasing nieruchomości to doskonała alternatywa dla kredytów hipotecznych. W przypadku leasingu proces związany z formalnościami jest znacznie prostszy i tańszy. Leasingowi sprzyjają również kwestie podatkowe. Początkowy koszt wynajmu budynku takiego jak biuro, gabinet czy pokój rekreacyjny dla Twoich pracowników jest kosztem uzyskania przychodów w momencie poniesienia i pozwala na odzyskanie 100% podatku VAT. Podstawowe parametry leasingu operacyjnego to: okres finansowania: 60 miesięcy, minimalny depozyt w wysokości 10%, odkupienie 15%.

Leasing i wynajem mieszkań. Jaka jest różnica między nimi?

Większość ludzi kojarzy się z leasingiem – najczęściej z samochodami. Może jednak finansować szerszy zakres projektów. Jednym z nich może być mieszkanie. Ale co lepiej wybrać: najem mieszkania czy najem długoterminowy? Zanim jednak odpowiemy na to ważne pytanie, powinniśmy najpierw wyjaśnić, czym jest najem mieszkania. Tak naprawdę długoterminowy najem lub dzierżawa w 2022 roku to bardzo podobne rozwiązanie do pozyskania mieszkania. W obu przypadkach dom jest użytkowany i spłacane są comiesięczne raty. Jednak najważniejsza różnica między leasingiem, a wynajmem osobom prywatnym polega na tym, że leasing przybliża Cię do przejęcia nieruchomości na własność. Działa to podobnie do wynajmu samochodu.

Najem długoterminowy kontra leasing operacyjny

Inną opcją leasingu jest najem długoterminowy. W jej przypadku również możemy mówić o wielu zaletach, między innymi o wygodzie, minimum formalności, optymalizacji podatkowej czy możliwości utrzymania kredytu. Wynajem długoterminowy może być atrakcyjną opcją dla przedsiębiorców, którzy cenią sobie nie tylko wygodę, ale i przewidywalność. W przypadku leasingu operacyjnego koszty związane z bieżącą eksploatacją, konserwacją, przeglądami oraz ubezpieczeniem ponosi leasingobiorca. Decydując się na najem długoterminowy, można zapomnieć o wszystkich tych obowiązkach – często nawet sezonowe części zamienne i opony są zawarte w umowie najmu.

Który wariant jest najkorzystniejszy?

Aby znaleźć odpowiedź na takie pytanie, należy wziąć pod uwagę osobiste oczekiwania przedsiębiorcy, ważna jest również jego sytuacja finansowa, a następnie wszystko dokładnie przeliczyć.

Wady i zalety leasingu nieruchomości

Jak widać, leasing nieruchomości ma wiele zalet. Krótkie czasy oczekiwania na decyzje, minimum formalności, mniejsza koncentracja na zdolności kredytowej czy wreszcie możliwość wliczenia rat leasingowych w koszty działalności firmy to z pewnością największe z nich. Chociaż leasing nieruchomości ma wiele zalet, z pewnością ma wady. Największą z nich jest to, że wynajmujący nakłada ograniczenia co do minimalnej wartości, jaką musi posiadać nieruchomość nabyta w tej formie. To duża przeszkoda dla małych i mikro-przedsiębiorców. Kolejnym minusem jest również to, że leasingodawca ma prawo wypowiedzieć z nami umowę, jeśli nie zapłacimy kolejnych rat leasingowych. W takim przypadku tracimy wszystkie dokonane do tej pory płatności. Również, co dla niektórych może być wadą, jest to, że w przeciwieństwie do kredytu – w umowie leasingu nie można przepłacać kolejnych rat.

Leasing zwrotny – co to takiego

Warto również rozważyć leasing zwrotny, w którym leasingobiorca sprzedaje swoją nieruchomość zachowując prawo do dalszego użytkowania. Wkład własny najemcy oraz wszelkie zobowiązania zostaną potrącone z ceny zakupu nieruchomości. Resztę pieniędzy przekazano gotówką. Środki te można przeznaczyć na inną inwestycję, spłatę zadłużenia lub inne cele związane z prowadzoną działalnością. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla firm, które chcą zwiększyć swoją płynność finansową, prowadząc działalność w tej samej lokalizacji.

Powiązane posty