Sprzedaż mieszkania to zniechęcający i żmudny projekt dla obecnych właścicieli, czasami wymagający nie tylko czasu, ale i pieniędzy. Jednak dobre przygotowanie mieszkania może pomóc szybko sprzedać nieruchomość i co najważniejsze – w najlepszej cenie. O czym należy pamiętać, wystawiając dom na sprzedaż? Właściciele często uważają, że sama cena i lokalizacja nieruchomości wystarczy, aby szybko sprzedać mieszkanie. Nie są to jednak jedyne czynniki, które zachęcają potencjalnych nabywców do danego miejsca. Kupujący nie zareagowali na ogłoszenie pomimo ogłoszenia, zamiast decydować się na zmianę ceny, warto sprawdzić, czy zrobiliśmy wszystko, co w naszej mocy, aby wystawić naszą nieruchomość na sprzedaż.
Zorientuj się, co sprzedajesz i jak wygląda rynek
Zanim zaczniesz sprzedawać, odrób pracę domową i poznaj swój segment rynku nieruchomości/mieszkań oraz jak wygląda rynek w Twojej okolicy (miasto i region). Musisz wiedzieć, jakie jednostki są na wystawie, stan i cenę, co jest w sprzedaży, kto to kupuje i dlaczego. To znacznie ułatwi przygotowanie wyceny na własne M. Szukaj informacji na portalach internetowych z ogłoszeniami oraz wśród agentów nieruchomości działających w okolicy. Określ kryteria sprzedaży podobnych miejsc i spready dla takich transakcji. Porównaj swoje mieszkanie z innymi mieszkaniami i oceń, ile może i powinno kosztować. To ćwiczenie może być trudne, jeśli robisz to po raz pierwszy, ale poproś o pomoc znajomych. Na pewno chętnie pomogą.
Zadbaj o stan nieruchomości
Remonty mieszkań, zwłaszcza generalne, mogą być czasochłonne i kosztowne. Internet jest zalany ofertami sprzedaży nieruchomości w nieidealnych warunkach. Jeśli masz czas i możliwości – postaraj się pomóc kupującemu i zaoferuj mu mieszkanie pod klucz. Koszt będzie mniejszy niż potencjalny wzrost wartości nieruchomości. Remontując mieszkanie masz dwie możliwości. Możesz spróbować je odświeżyć i poprawić estetykę pod okiem minimalizmu. Brak elementów stylistycznych, które znacząco wyróżniają mieszkanie, poszerzy pulę potencjalnych odbiorców i zwiększy Twoje szanse na szybką sprzedaż. Innym bardziej ryzykownym podejściem jest dostosowanie mieszkania do potrzeb konkretnego klienta lub wykończenie go w niepowtarzalnym stylu. Będzie mniej potencjalnych nabywców. Masz jednak możliwość wyróżnienia się na rynku i sprzedaży nieruchomości za wyższą cenę.
Zrób dobre zdjęcia
Zanim zaprosisz pierwsze zainteresowane osoby do obejrzenia mieszkania, możesz ogłosić na stronie z ogłoszeniami, że chcesz sprzedać mieszkanie. Byłoby super, gdyby można było dołączyć ładne zdjęcie wnętrza. Mogą zrobić ogromną różnicę, ponieważ dobre zdjęcia wyróżniają się wśród kiepskiej jakości zdjęć, które niestety dominują na portalach ogłoszeniowych. Najlepiej byłoby, gdyby te zdjęcia zostały wykonane przez profesjonalistów, ale nawet bez ich pomocy można zrobić świetne zdjęcia. Pamiętaj, aby robić to w ciągu dnia przy dużej ilości światła. Oczywiście rób zdjęcia dopiero po wykonaniu powyższej procedury, aby mieszkanie było lśniące i zachęcające. Dobre zdjęcie to Twoja szansa na wyróżnienie się wśród setek ogłoszeń i przyciągnięcie uwagi klienta i sprawi, że będzie chciał zobaczyć mieszkanie.
Podatek od sprzedaży nieruchomości
Sprzedaż nieruchomości może nałożyć dodatkowe obciążenia na organ podatkowy sprzedającego. Na szczęście przepisy te dają możliwość obniżenia kwoty podatku, a w niektórych przypadkach rezygnacji z konieczności jego zapłaty. Jeśli sprzedałeś mieszkanie, sprawdź, czy i kiedy musisz zapłacić podatek. Podatek od sprzedaży nieruchomości to zobowiązanie finansowe nałożone na sprzedających nieruchomości. Ten rodzaj obciążenia dotyczy osób fizycznych i jest ograniczony w czasie. Wiąże się to z koniecznością rozliczenia się z fiskusem w ustawowym terminie. Sprzedaż nieruchomości nie wiąże się z dodatkowym obciążeniem podatkowym, jeżeli od zakupu nieruchomości upłynęło 5 lat podatkowych. Dodatkowo ustawa dopuszcza limity podatkowe w określonych okolicznościach. Podatek od sprzedaży nieruchomości wynosi 19% od uzyskanego dochodu. Dlatego w praktyce obowiązek zapłaty ma zastosowanie tylko wtedy, gdy cena sprzedaży nieruchomości jest wyższa od ceny zakupu.