Pośrednik nieruchomości – dlaczego warto go zatrudnić?

Współpraca z biurem nieruchomości

Współpraca z pośrednikiem w obrocie nieruchomościami przynosi wiele korzyści zarówno kupującym, jak i sprzedającym. Ważne jest, aby zawrzeć umowę z agentem, utrzymywać z nim kontakt, opracować strategię współpracy i być otwartym na sugestie agenta. Zawarcie umowy agencyjnej z klientem, który chce sprzedać swoją nieruchomość, oferuje klientom szereg korzyści.
Współpraca z pośrednikami to przede wszystkim oszczędność czasu na sprzedaż klientów. Udzielając agentowi dostępu do nieruchomości, agent może odbierać telefony, odpowiadać na pytania, umawiać spotkania, pokazywać nieruchomość i przeprowadzać wszelkie niezbędne działania marketingowe. A wszystko to odbywa się bez większego zaangażowania sprzedawców. Podczas spotkań z potencjalnymi nabywcami brokerzy będą starali się w możliwie najlepszy sposób zweryfikować swoje możliwości finansowe, aby dostarczać sprzedającym tylko rzetelne oferty kupna. Brokerzy będą wspierać klientów w czynnościach formalno-prawnych. Wszelkie czynności związane ze sprawdzaniem dokumentów, wypełnianiem, przygotowywaniem umów przedwstępnych czy pomoc w założeniu ksiąg wieczystych to tylko niektóre z aspektów formalno-prawnych, w których pośrednik może pomóc sprzedającemu. To idealne rozwiązanie, zwłaszcza dla tych, którzy sprzedają nieruchomość po raz pierwszy i nie są pewni, jak przebiega proces na każdym etapie.

Ile wynosi prowizja agenta nieruchomości?

To, co często uniemożliwia sprzedawcom i kupującym współpracę z pośrednikami, to problemy finansowe. Decydując się na skorzystanie z pomocy pośrednika w obrocie nieruchomościami, należy pamiętać, że jego zadaniem jest pomoc w znalezieniu odpowiedniego domu lub potencjalnego nabywcy domu. Dlatego Twoja współpraca zostanie obciążona prowizją. Jej wysokość zależy m.in. od rodzaju nieruchomości oraz od tego, czy chcesz ją kupić/sprzedać czy wynająć. W przypadku sprzedaży/kupna mieszkania lub domu prowizja wynosi zwykle od 1,5% do 3% wartości nieruchomości. Stawka będzie jednak wyższa, np. kwota ta obejmuje dodatkowe usługi, takie jak home stage. Ponadto, jeśli chcesz kupić mieszkanie bezpośrednio od dewelopera, cena, którą otrzymasz, będzie porównywalna z kosztem pośrednika. Trzeba pamiętać, że deweloperzy doliczają do ceny mieszkania także koszty obsługi, utrzymania biura i marketingu. Przy pomocy w wynajmie mieszkania prowizja pośrednika jest zwykle równa miesięcznemu czynszowi. Ważne – brokerzy nie są upoważnieni do pobierania prowizji za samo dodanie ogłoszenia, skontaktowanie się z potencjalnym nabywcą lub wynajmującym, ponieważ nikt tego nie zgłasza.

Rodzaje umów z pośrednikiem nieruchomości

Decydując się na reprezentowanie naszej nieruchomości na sprzedaż lub wynajem, musisz podpisać umowę pośrednictwa w obrocie nieruchomościami. Jest to umowa, która określa zobowiązania, które agent nieruchomości obiecuje wykonać. Należy złożyć na piśmie. Do wyboru mamy dwa rodzaje umów agencyjnych: zamówienia publiczne i umowy na wyłączność. Otwarte umowy pozwalają głównie na współpracę z wieloma agencjami nieruchomości. Oznacza to, że nasze mieszkanie lub dom może znajdować się w ofertach wielu agentów nieruchomości. Ta forma umowy jest popularna w Polsce, ale ma też wiele wad. Po pierwsze, obiekty oferowane przez kilku pośredników w różnych agencjach są mniej atrakcyjne dla agencji niż nieruchomości ekskluzywne. To z kolei jest możliwe przy podpisywaniu umów na wyłączność. Daje to agentowi większą pewność, że czas i praca, jaką włożył w sprzedaż nieruchomości, zostaną wynagrodzone realnie. Co więcej, agenci nieruchomości starają się, aby w przypadku umów na wyłączność pośrednicy mieli ograniczoną bazę klientów, dając im większe wsparcie i szerszy wachlarz usług.

Jeśli zastanawiasz się nad sprzedażą swojej nieruchomości, warto sprawdzić, czy agencja, której zlecasz sprzedaż współpracuje z innymi pośrednikami. Jednym ze sposobów zagwarantowania, że Twój agent wyrazi zgodę na taką współpracę, a tym samym umożliwi obejrzenie Twojej nieruchomości wszystkim zainteresowanym uczestnikom rynku, jest wyrażenie zgody, że tylko Ty płacisz prowizję i że agent gwarantuje, że nie będzie pobierał prowizji od kupującego . 

Powiązane posty