Zakup nieruchomości, jakie procedury na nas czekają?

 

Planujesz kupić mieszkanie? Kupno nieruchomości od deweloperów i odsprzedaż domów to coś więcej niż tylko podpisanie umowy, przekazanie uzgodnionej kwoty i odbiór kluczy. Dowiedz się, o czym należy pamiętać przy zakupie nieruchomości.

Rynek pierwotny a rynek wtórny

Segmentacja rynku nieruchomości – w podstawowej wersji – związana jest z podziałem rynku pierwotnego i wtórnego. Czym różni się kupno mieszkania na rynku wtórnym i kupno domu na rynku wtórnym od podobnych transakcji na rynku pierwotnym? Kupowanie nieruchomości na rynku pierwotnym oznacza kupowanie bezpośrednio od inwestorów. Może to być deweloper lub spółdzielnia mieszkaniowa. Sprzedający jest pierwszym właścicielem domu. Na rynku wtórnym kupujemy od dotychczasowych użytkowników – zazwyczaj użytkowników prywatnych. Zdarza się, że nieruchomość na rynku wtórnym oferowana jest również w ramach licytacji komorniczej. Do wyboru rynek pierwotny czy wtórny – to pytanie, które zadaje sobie coraz więcej osób zainteresowanych kupnem nieruchomości. Mieszkania w każdej opcji mają swoich zwolenników i krytyków. Przekonajmy się jakie formalności na nas czekają.

Umowa przedwstępna sprzedaż nieruchomości

Umowa przedwstępna sprzedaży lokalu powinna zawierać ustalenia merytoryczne i postanowienia umowy docelowej. Nie można zatem pominąć precyzyjnego określenia przedmiotu i terminu sprzedaży oraz ceny. Każdy dokument podpisany przez obie strony w celu spisania określonych warunków i wymagający ich przestrzegania powinien być oznaczony tytułem oraz datą i miejscem podpisania. Podobnie jak w przypadku innych takich pisemnych umów, przedwstępna umowa sprzedaży nieruchomości musi również zawierać ten tytuł i informacje ogólne. Umowa przedwstępna sprzedaży mieszkania nie musi mieć formy aktu notarialnego, ale możliwa jest umowa ostateczna sprzedaży. Ma to swoje zalety i wady: w przypadku umów zawieranych w formie określonej w umowie sprzedaży, czyli w przypadku obrotu nieruchomościami w formie aktów notarialnych, gdy jedna ze stron nie zawiera umowy, druga strona ma możliwość złamania umowy gotowość akceptanta do dążenia do zawarcia umowy przyrzeczonej. W takim przypadku prawomocny wyrok sądu zastępuje oświadczenie woli drugiej strony i dochodzi do zawarcia umowy kupna-sprzedaży. Tym samym podpisanie przedwstępnej umowy sprzedaży mieszkania stanowi notarialne podpisanie umowy sprzedaży. Do tego należy dołączyć wpis roszczenia z umowy przedwstępnej w księdze wieczystej.

Kupno mieszkania na kredyt krok po kroku – notariusz i umowa z bankiem

Możesz także kupić mieszkania z rynku wtórnego na kredyt. Wcześniej jednak warto odwiedzić kilka oddziałów banku, aby sprawdzić swoją zdolność kredytową. Ponieważ masz pewność, że masz wystarczająco dużo pieniędzy na zakup wymarzonego mieszkania, warto podpisać z właścicielem umowę przedwstępną i wpłacić określoną kwotę zadatku lub kaucji. Najprawdopodobniej taką umowę będziesz musiał złożyć w banku wraz z wnioskiem o pożyczkę. Możesz złożyć wnioski kredytowe do wielu banków i sprawdzić, która oferta jest dla Ciebie najbardziej atrakcyjna. Dokumenty bankowe potwierdzające udzielenie kredytu należy złożyć u notariusza. Kończąc proces sprzedaży mieszkania, możesz zostać poproszony o przedstawienie zaświadczenia z banku potwierdzającego otrzymanie kredytu hipotecznego i okazaniem umowy kredytowej. Zaciągając kredyt na zakup mieszkania warto rozważyć ubezpieczenie nieruchomości od kredytu hipotecznego.

Po zakupie

Kupując lokal na rynku wtórnym, generalnie nie jest konieczne przeprowadzanie księgi wieczystej, księgi wieczystej itp., ponieważ większość lokali posiada już rejestr. Dzięki temu nie musisz składać wniosku do Sądu Ksiąg Wieczystych, gdyż to notariusz jest odpowiedzialny za sporządzenie notariusza. Nieco inaczej wygląda sytuacja, gdy kupujesz mieszkanie bez księgi wieczystej – wtedy nabywca musi złożyć wniosek o założenie, który notariusz może jedynie pomóc w wypełnieniu. Kupno mieszkania z rynku wtórnego oznacza również płacenie podatku od czynności cywilnoprawnych, tzw. PCC. Podatek wynosi 2% ceny mieszkania i jest płacony notariuszowi natychmiast po podpisaniu notariusza, który następnie opłaca urząd skarbowy w imieniu kupującego.

Powiązane posty