Zalety i wady nowych i używanych nieruchomości

Jedną z decyzji, które muszą podjąć osoby kupujące nieruchomość po raz pierwszy, jest to, czy zainwestować w nowy dom, czy używany. W tym poście porównujemy zalety i wady oferowane przez każdą z tych opcji.

Używane nieruchomości

Zalety

Domy używane mają tę zaletę, że są większych rozmiarów. Zazwyczaj ze względu na to, że były one budowane jakiś czas temu, kiedy koszt ziemi nie był tak wysoki, więc budowlańcy mieli możliwość zaoferowania większej ilości metrów kwadratowych. Ponadto rodziny sprzed kilku lat były zazwyczaj wielodzietne i wymagały większej przestrzeni do zaspokojenia swoich potrzeb mieszkaniowych. W tym segmencie można więc znaleźć nieruchomości, które oferują większą powierzchnię użytkową w konkurencyjnych cenach.

Kolejną zaletą jest możliwość przebudowy i personalizacji nieruchomości, gdyż niższa cena płacona za używaną nieruchomość pozwala niekiedy przeznaczyć dodatkowe pieniądze na dostosowanie nieruchomości do osobistych upodobań.

Jednak w niektórych przypadkach może to być również uznane za wadę, ponieważ, gdy cena nieruchomości jest wysoka, do kosztów zakupu domu trzeba doliczyć wydatki związane z remontami, co w efekcie końcowym może oznaczać, że używana nieruchomość będzie tak droga, jak nowy dom.

Wady

Wśród wad używanych nieruchomości znajdziemy to, że nieruchomość nie będzie miała gwarancji oferowanych przez firmy budowlane, a także może mieć pewne problemy z instalacjami wodno-kanalizacyjnymi i elektrycznymi ze względu na wiek instalacji, a także problemy z wykończeniem nieruchomości, które ze względu na czas i brak konserwacji osiągnęły swój okres użytkowania. Aby uniknąć tych problemów, zaleca się, aby przed zakupem używanej nieruchomości kupujący dokonał fizycznej inspekcji w celu sprawdzenia, czy nieruchomość jest w dobrym stanie.

Kolejną wadą jest to, że skoro nieruchomość jest już wybudowana, to jej spłata musi nastąpić w tym samym czasie, albo ze środków własnych, albo z dofinansowania, bo tego typu właściciele oczekują natychmiastowej zapłaty. Jeśli kupujący ma dostępne środki w formie gotówki, jest to idealna sytuacja, ale jeśli nie, kupujący będzie musiał udać się do instytucji finansowej i ubiegać się o kredyt hipoteczny, który musi być wypłacony w uzgodnionym okresie.

Nowe nieruchomości

Zalety

Główną zaletą nowego domu jest gwarancja oferowana przez firmę budowlaną, oraz zabezpieczenie, że nie był on wcześniej użytkowany. Zgodnie z prawem, budowniczowie są zobowiązani do odpowiedzi za wykończenie nieruchomości przez 1 rok, a za jej stabilność konstrukcyjną przez 10 lat. Ponadto w konstrukcjach tych zazwyczaj wykorzystuje się nowoczesne i atrakcyjne wykończenia.

Kolejną zaletą jest forma płatności. Firmy budowlane często oferują miesięczne zaliczki, które zazwyczaj wynoszą 30% wartości nieruchomości. Jest to zaleta, ponieważ dokonywane są okresowe płatności i pozwala na ewentualne finansowanie tylko w 70%. Innymi słowy, zamiast ubiegać się o kredyt na 100% wartości nieruchomości, wnioskuje się tylko o 70%. Dzięki temu zmniejsza się kwota odsetek do zapłaty.

Wady

Najbardziej oczywistą wadą nowych mieszkań jest teren budowy. Ze względu na wzrost wartości gruntów, firmy budowlane muszą zmaksymalizować ten zasób, aby zrealizować projekty, które są ekonomicznie opłacalne.

Dlatego z każdym rokiem oferowane są nieruchomości o mniejszej powierzchni, w dodatku z tendencją aranżacji wnętrz dla mniejszych rodzin. W rzeczywistości nowe trendy w budownictwie koncentrują się na takich koncepcjach jak “micro-living” czy “co-living”. W tych trendach przestrzenie mieszkalne są zredukowane do ich minimum. Towarzyszą temu często wyższe ceny za m2 zabudowy. Tłumaczy się to również kosztami gruntów i wzrostem wartości mieszkań na rynku, który jest coraz bardziej wymagający pod względem jakości wyposażenia i wykończenia. Kolejną wadą jest to, że w nowych projektach mieszkaniowych wykończenia mają tendencję do standaryzacji, czyli wszystkie mieszkania są do siebie podobne. W celu osiągnięcia pewnej personalizacji, jeśli budowniczy na to pozwala, należy negocjować warunki.

Powiązane posty