Konto bankowe to ogromne ułatwienie w ogólnej organizacji finansów, dzięki któremu rozwiązanie to cieszy się ogromną popularnością nie tylko w przypadku osób dorosłych. Niewielu z nas wie, że własne konto w banku może być dostępne również dla dziecka. Od jakiego wieku możliwe jest założenie konta osobistego oraz na co warto zwrócić w tym przypadku uwagę? Odpowiadamy.
Od jakiego wieku możliwe jest założenie konta w banku?
Konto osobiste w banku zgodnie z obowiązującymi regulacjami jest dostępne także dla osób niepełnoletnich, które ukończyły 13 rok życia. Jest to związane z nabyciem przez nie ograniczonych zdolności do wykonywania czynności prawnych. Niemniej jednak w tym przypadku konieczne jest odpowiednie poświadczenie poprzez wyrażenie zgody przez rodzica, ponieważ osoba niepełnoletnia nie może być kwalifikowana jako pełnoprawny korzystający. Dlatego też nie może skorzystać z innych produktów bankowych, między innymi zaciągnąć kredyt. Jest to niezgodne z obowiązującym prawem.
Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, aby osoba powyżej 13 roku życia posiadała własny rachunek oszczędnościowy oraz poznała możliwości bankowości elektronicznej.
Czy dzieci poniżej 13 roku życia mogą posiadać konto osobiste?
W przypadku dzieci poniżej 13 roku życia niemożliwe jest prowadzenie osobistego konta bankowego, a jedynie tego przypisanego do konta osoby dorosłej- rodzica. W tym przypadku to właśnie on podejmuje decyzje dotyczące środków ulokowanych na danym koncie. Są to tak zwane rachunki typu „Junior”, które znajdziemy w ofercie wielu banków komercyjnych. Ich twórcy zachęcają do założenia tego rodzaju konta i wykorzystania go jako nauki oszczędzania.
Jakie korzyści zapewni prowadzenie konta osobistego przez dziecko?
Konto osobiste dla dziecka zapewni z pewnością wiele korzyści. Jest to bowiem w pełni bezpieczne miejsce do gromadzenia kieszonkowego oraz innych środków finansowych, które mogą zostać wykorzystane w dowolny sposób. Dla dziecka jest to świetny początek w nauce oszczędzania oraz zarządzania własnymi finansami. Widząc, jaka suma zgromadzona jest na rachunku, może zadecydować, na co chce je wydać, jak również odkładać na ściśle wybrany cel.
Konto bankowe dla dziecka a wpłaty i opłaty
W przypadku kont bankowych przeznaczonych dla osób niepełnoletnich powyżej 13 roku życia w zasadzie nie spotkamy się z koniecznością uiszczania opłat za prowadzenie konta. Jest to w tym przypadku świetne rozwiązanie, w przypadku którego nie musimy martwić się dodatkowymi kosztami, zapewniając dziecku możliwość zarządzania własnymi finansami.
Wybierając konta młodzieżowe, banki na ogół nie żądają konieczności dokonywania wpłat na rachunek dla zachowania darmowego rachunku. Dziecko może korzystać z niego dowolnie, zarówno w regularnym cyklu wpłat, jak również tylko okazjonalnie – do gromadzenia nadprogramowych środków.
Funkcje i możliwości konta młodzieżowego
Konto bankowe dla dzieci nie zapewnia tak wielu możliwości, jak w przypadku konta osobistego dla osoby dorosłej. Niemniej jednak jest ono w pełni wystarczające dla potrzeb dziecka. Dzięki niemu nastolatek będzie mógł korzystać z wielu opcji:
- wpłacać środki i je wypłacać,
- korzystać z karty i bankowości internetowej,
- wypłacać pieniądze z bankomatu,
- dokonywać płatności przy użyciu karty,
- przeglądać historię rozliczeń na koncie itd.
Co jest potrzebne, aby założyć konto osobiste dla dziecka?
Aby założyć konto osobiste dla nastolatka, konieczne jest posiadanie odpowiednich dokumentów, takich jak:
- wypełniony formularz bankowy,
- zgoda rodzica,
- dokument tożsamości (np. legitymacja szkolna, dowód osobisty tymczasowy itd.),
- dane osobowe dziecka, numer PESEL, miejsce zamieszkania itd.
Konto bankowe dla niepełnoletnich i dzieci
Decydując się na konto bankowe dla dziecka lub nastolatka, warto wiedzieć, jakie korzyści uzyskamy oraz co przygotować, aby założyć rachunek oszczędnościowy. W tym przypadku na rynku znajdziemy wiele interesujących ofert, którym zdecydowanie warto przyjrzeć się bliżej. W poszukiwaniu większej ilości informacji z kategorii finanse zapraszamy do odwiedzenia witryny wctt.pl.