Czy warto kupić mieszkanie z licytacji komorniczej?

 

Komornicy licytują mieszkania w atrakcyjnych cenach. Ale jak je kupujesz? Oto praktyczny przewodnik krok po kroku. Licytacja komornicza to często okazja do zakupu nieruchomości po świetnej cenie. Nic dziwnego, że coraz więcej osób interesuje się tym rozwiązaniem. Jednak nie wszyscy dokładnie wiedzą, czym jest taka aukcja – warto się na nią przygotować, gdyż dla niedoświadczonych inwestorów są pułapki. Dlatego stworzyliśmy krótki przewodnik, który przeprowadzi Cię przez ten krok krok po kroku.

Czym jest licytacja komornicza?

Licytację komorniczą mogą przeprowadzić wyłącznie komornicy na wniosek wierzyciela. Celem takich aukcji jest pozyskanie środków na zaspokojenie roszczeń wierzycieli. W licytacji może wziąć udział każdy, nazywane są aukcjami publicznymi, a warunkiem wzięcia udziału w licytacji jest wpłata kaucji w wysokości 10% szacowanej kwoty. Licytacje publiczne powinny być ogłoszone co najmniej 2 tygodnie przed terminem oraz w sądzie i na terenie gminy. Aukcje można również publikować na portalach internetowych. Ponadto reklamy powinny być wydawane przez Krajową Komisję Sądową Policji. Organ ścigania to komornik, który egzekwuje nieruchomość od dłużnika – osoby, która nie wywiązuje się ze zobowiązań. Z drugiej strony właściciel jest oczywiście dłużnikiem przez cały okres egzekucji, aż do zakończenia egzekucji. Po zajęciu dłużnik staje się zarządcą majątku.

Na co musimy uważać wybierając mieszkanie z licytacji?

Niska cena wywoławcza nieruchomości jest znacznie poniżej wartości rynkowej, co zachęca do wzięcia udziału w licytacji komorniczej. Powinieneś jednak wiedzieć, że kupując mieszkanie na aukcji komorniczej, możesz napotkać wiele różnych pytań. Jednym z najczęstszych jest kupowanie nieruchomości z najemcą, zwłaszcza z prawem do zamieszkania w niej. Jeżeli prawo do dożywotniego pozbawienia wolności jest wpisane w księdze wieczystej, to nawet w przypadku zmiany właściciela mieszkania w wyniku licytacji komorniczej, prawo to pozostaje w okresie dożywocia i może on legalnie zajmować mieszkanie aż do śmierci. Będziesz także chciał sprawdzić inne wpisy w księgach wieczystych, zwłaszcza czy wystawić na aukcję całą nieruchomość, czy tylko jej część. Tak się składa, że mieszkanie jest własnością więcej niż jednej osoby, a licytacja komornicza zajmuje się tylko częścią majątku należącego do dłużnika, kiedy kupujesz mieszkanie z licytacji komorniczej, nie możesz się nim w pełni zbyć, ponieważ tam są inni współpracownicy-właściciele. 

Gdzie znaleźć informacje o komorniczej sprzedaży nieruchomości?

Marszałkowie mają obowiązek ogłosić planowane licytacje komornicze co najmniej dwa tygodnie przed planowanym terminem. Odbywa się to na stronie internetowej oraz poprzez zamieszczanie ogłoszeń w sądach i urzędach gmin odpowiedzialnych za lokalizacje nieruchomości. Dlatego osoby zainteresowane udziałem w aukcjach publicznych znajdą informacje na tablicach ogłoszeń w sądach czy urzędach gminy. Zdecydowanie najłatwiej to jednak zrobić, korzystając z ogólnodostępnego portalu www.licytacje.komornik.pl, na którym znajdziemy wszystkie aktualne zawiadomienia o licytacjach komorniczych w całej Polsce.

Jak wygląda licytacja?

Dużą popularnością cieszą się mieszkania kupowane na licytacjach komorniczych. Jednak w rzeczywistości w niektórych przypadkach nieruchomość kupiłeś niestety z najemcą. Powinieneś być na to przygotowany. Nie raz i pomimo atrakcyjnej ceny zakupu, nie powinieneś być przygotowany na wystawienie swojego mieszkania na aukcję jako szybki flip. Z biegiem czasu wstrzymanie całego procesu zakupowego może zacząć się wydłużać.  Nie każdy uważa, że zarabianie pieniędzy na ludzkiej tragedii jest etyczne, więc zwróć uwagę przed podjęciem decyzji o licytacji. Jeśli nie jesteśmy na tyle silni, aby w trakcie procesu inwestycyjnego wpaść w taki problem, lepiej odpuścić i zainteresować się apartamentowcami na rynku pierwotnym lub wtórnym. Istnieje wiele możliwości znalezienia okazji i zarobienia pieniędzy na nieruchomościach, a aukcje marszałkowskie nie zawsze są najkorzystniejsze z nich wszystkich.

Powiązane posty