Jak zacząć inwestować na giełdzie?

Zaskakujące jest to, jak wiele osób chce wiedzieć, jak inwestować na giełdzie, ale z różnych powodów nie ma na to odwagi. Bardzo często spotyka się też osoby, które robią pierwszy krok, ale na tym kończą, nie osiągając swojego celu. Generowanie zysków z inwestycji to droga, która wymaga czasu i może być trudna, ale jest opłacalna i warta wysiłku. Z tych 5 wskazówek dowiesz się, jak zacząć inwestować na giełdzie.

Wskazówka nr 1: Naucz się inwestować w akcje od najlepszych

Ważne jest, aby umieć oddzielić pszenicę od plew. Media, a zwłaszcza Internet, pełne są fałszywych guru inwestycyjnych sprzedających nieomylne metody inwestowania na giełdzie i zarabiania dużych pieniędzy w krótkim czasie. Większość z nich, jeśli nie wszyscy, to szarlatani, którzy zarabiają na życie sprzedając po wygórowanych cenach książki i kursy, które są bezużyteczne.

Aby dowiedzieć się, kto jest najlepszy, musimy przyjrzeć się historycznym wynikom ich inwestycji. Warren Buffett, Peter Lynch, David Einhorn, Phillip Fisher, zarządzający Bestinverem… Wszyscy oni uzyskali świetny zwrot z inwestycji, czyniąc bogatymi wielu akcjonariuszy i uczestników ich funduszy inwestycyjnych, którzy obdarzyli ich zaufaniem w długim okresie. Można zarobić dużo w jednym roku, jeśli ma się szczęście, ale wartość inwestora sprawdza się w długim okresie.

Co łączy większość najlepszych inwestorów? Wszyscy oni wybierają długoterminowe inwestowanie w akcje, kierując się filozofią inwestowania w wartość. Nie prowadzą oni handlu intraday, nie analizują wykresów, ani nie inwestują w wysoko lewarowane instrumenty pochodne. Nie daj się sprzedać fałszywej obietnicy, bo jeśli chcesz nauczyć się inwestować jak najlepsi, powinieneś skupić się na inwestowaniu w wartość.

Wskazówka nr 2: Bądź cierpliwy

Zanim zaczniesz, musisz wiedzieć, że nauka inwestowania wymaga czasu, dużo czasu. W rzeczywistości inwestowanie jest sztuką, która wymaga ciągłej nauki trwającej całe życie. Sztuka inwestowania ma krzywą uczenia się bardzo podobną do tej w sztuce walki. Możesz nauczyć się podstaw w krótkim czasie, ale potrzeba całego życia, aby stać się prawdziwym mistrzem, a proces uczenia się nigdy się nie kończy.

Wskazówka nr 3: Zastosuj teorię

Posiadanie solidnych podstaw teoretycznych jest koniecznością. Nie wolno jednak zaniedbać praktyki. Nauka teoretyczna musi być zrównoważona z nauką praktyczną. Można na przykład zacząć od przeglądania prezentacji wyników i rocznych sprawozdań finansowych niektórych spółek giełdowych, aby z czasem przyzwyczaić się do tego i w przyszłości nie mieć trudności z dogłębną analizą spółek.

Wskazówka nr 4: Bądź konsekwentny

W nauce inwestowania na giełdzie, podobnie jak w przypadku diet, ćwiczeń fizycznych czy studiów, niezbędna jest wytrwałość. Moja rekomendacja to ustalenie planu z konkretnymi celami. Na przykład przeanalizuj firmę co miesiąc lub przeczytaj książkę co 2 miesiące. Ważne jest, aby te cele były precyzyjne, możliwe do osiągnięcia i dostosowane do czasu i wiedzy.

 

Dlaczego warto inwestować w akcje?

Inwestowanie w akcje to najlepszy sposób na to, by Twoje oszczędności przynosiły zyski w długim okresie. Historyczne wyniki akcji w ciągu ostatnich stuleci znacznie przewyższają wyniki innych aktywów finansowych i niefinansowych, takich jak obligacje, bony, złoto i gotówka. Dzieje się tak dlatego, że akcje pozwalają nam uczestniczyć we wzroście zysków przedsiębiorstw w sposób zdywersyfikowany, na rynkach kapitałowych całego świata.

Jak inwestować na giełdzie?

To normalne, że chcesz wiedzieć, jak inwestować na giełdzie, abyś mógł zacząć jak najszybciej. Na szczęście technologia umożliwiła łatwe inwestowanie z domu.

Pierwszym krokiem jest wybór, ile pieniędzy zamierzasz zainwestować, a planowanie finansowe to podstawa. Pamiętaj, że ważne jest, aby inwestować tylko te pieniądze, które nie będą Ci potrzebne w średnim terminie. W tym celu należy wziąć pod uwagę pieniądze, które będą potrzebne przez najbliższe 5 lat, z uwzględnieniem ewentualnych nieprzewidzianych zdarzeń. Będziesz również potrzebował brokera online, który jest niezbędnym narzędziem do wprowadzania swoich transakcji giełdowych. 

 

 

 

Powiązane posty